D38999/20KE26SC
Mfr.Part #
D38999/20KE26SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
26
Termination :
Shell Size, MIL :
E
Total Number of Contacts :
26
DIN Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/20KE26SC
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Passivated Bulk C Threaded
D38999/20KE26SC Overview
D38999/20KE26SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KE26SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KE26SC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER