D38999/20KD19JD
Mfr.Part #
D38999/20KD19JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Passivated
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
19
Published :
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FIRE/MOISTURE RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20KD19JD
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Passivated Bulk Threaded
D38999/20KD19JD Overview
D38999/20KD19JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KD19JD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KD19JD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER