D38999/20KD19BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KD19BA
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 19C 19#20 SKT RECP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
15-19
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
31.3mm
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Stainless Steel
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Contact Type :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Pbfree Code :
Body Material :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
D
Contact Material :
Copper
Published :
2004
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Type :
For Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Shell Finish :
Passivated
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
19
Length :
32.74mm
Feature :
Firewall Usage
Number of Positions :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/20KD19BA
Conesys D38999/20KD19BA
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KD19BA Overview
D38999/20KD19BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KD19BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KD19BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT