D38999/20KD19AD
Mfr.Part #
D38999/20KD19AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KD19AD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Stainless Steel
Published :
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Passivated
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Feature :
Firewall Usage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Total Number of Contacts :
19
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20KD19AD
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KD19AD Overview
D38999/20KD19AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KD19AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KD19AD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT