D38999/20KD18SN
Mfr.Part #
D38999/20KD18SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KD18SN
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Passivated
Shell Size, MIL :
D
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Pbfree Code :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
18
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
18
Contact Gender :
FEMALE
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
15-18
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating :
7.5A
Datasheets
D38999/20KD18SN
Receptacle, Female Sockets Stainless Steel Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KD18SN Overview
D38999/20KD18SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KD18SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KD18SN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER