D38999/20KD15SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KD15SDL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KD15SDL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
15
Mount :
Wall
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Contact Size :
Published :
Feature :
Firewall Usage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
15
REACH SVHC :
No SVHC
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
D
Plating :
Stainless Steel
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Passivated
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
10 Weeks
Radiation Hardening :
No
Shell Material :
Stainless Steel
Contact Type :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
D38999/20KD15SDL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KD15SD-LC Overview
D38999/20KD15SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KD15SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KD15SD-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT