D38999/20KD15SA-LC
Mfr.Part #
D38999/20KD15SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Published :
2014
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Silver
Orientation :
A
Shell Finish :
Passivated
Contact Shape :
Circular
Feature :
Firewall Usage
Shell Size - Insert :
15-15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Panel Mount
Contact Size :
Mounting Feature :
Flange
Number of Pins :
Type :
For Female Sockets
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KD15SA-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Firewall Usage is maintained.The device is equipped with 15 pins.
D38999/20KD15SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KD15SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KD15SA-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT