D38999/20KD15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KD15PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20KD15PN
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Material :
Stainless Steel
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
IP67
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Passivated
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
D
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
1.8kV
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
15
Contact Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
15-15
Termination :
Crimp
Total Number of Contacts :
15
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20KD15PN
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20KD15PN Overview
D38999/20KD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20KD15PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20KD15PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER