D38999/20KD15PEL
Mfr.Part #
D38999/20KD15PEL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KD15PEL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
E
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Feature :
Firewall Usage
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Finish :
Passivated
Number of Pins :
15
Datasheets
D38999/20KD15PEL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KD15PE-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Firewall Usage.A 15 pin is provided on the device.
D38999/20KD15PE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KD15PE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KD15PE-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT