D38999/20KD15PBL
Mfr.Part #
D38999/20KD15PBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20KD15PBL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Male
Shell Size, MIL :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Termination :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Plating :
Stainless Steel
Feature :
Firewall Usage
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Stainless Steel
Contact Plating :
Gold
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20KD15PBL
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount Passivated 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20KD15PB-LC Overview
D38999/20KD15PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KD15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KD15PB-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT