D38999/20KD15HE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20KD15HE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Stainless Steel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Passivated
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Published :
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
15
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mixed Contacts :
Shell Size, MIL :
D
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/20KD15HE
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Passivated Bulk E Threaded
D38999/20KD15HE Overview
D38999/20KD15HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KD15HE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KD15HE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER