D38999/20KC8PA
Mfr.Part #
D38999/20KC8PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
13-8
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielded
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Contact Style :
Pin
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Stainless Steel
Termination :
Crimp
Feature :
Firewall Usage
Mixed Contacts :
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Plating :
Stainless Steel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
8
Published :
Shell Size, MIL :
C
Shell Finish :
Passivated
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Voltage - Rated :
850V
Mount :
Flanges, Panel, Wall
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20KC8PA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 8 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KC8PA Overview
D38999/20KC8PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KC8PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KC8PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER