D38999/20KC8HA
Mfr.Part #
D38999/20KC8HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
13-8
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
No
Gender :
FEMALE
Shell Material :
Stainless Steel
Shell Finish :
Passivated
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Shell Size, MIL :
C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
8
Pbfree Code :
Orientation :
A
Number of Pins :
20
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20KC8HA
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 8 Positions Crimp Gold Passivated Bulk A Threaded
D38999/20KC8HA Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~200°C Operating Temperature.
D38999/20KC8HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20KC8HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20KC8HA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER