D38999/20JJ61SB
Mfr.Part #
D38999/20JJ61SB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
B
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Panel Mount
HTS Code :
Total Number of Contacts :
61
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
61
DIN Conformance :
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
J
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20JJ61SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded