D38999/20JJ61SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ61SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Orientation :
B
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
61
Shell Material :
Composite
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Number of Positions :
61
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Datasheets
D38999/20JJ61SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20JJ61SB Overview
D38999/20JJ61SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ61SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ61SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER