D38999/20JJ61JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ61JD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
61
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
61
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Shell Size, MIL :
J
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Filter Feature :
Orientation :
D
DIN Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20JJ61JD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JJ61JD Overview
D38999/20JJ61JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ61JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ61JD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER