D38999/20JJ61HE
Mfr.Part #
D38999/20JJ61HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
No
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
E
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Number of Positions :
61
Insert Material :
Thermoplastic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Backshell Type :
Solid
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
61
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20JJ61HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JJ61HE Overview
D38999/20JJ61HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ61HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ61HE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER