D38999/20JJ61HD
Mfr.Part #
D38999/20JJ61HD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
D
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Threaded
Mixed Contacts :
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
61
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Positions :
61
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Datasheets
D38999/20JJ61HD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JJ61HD Overview
D38999/20JJ61HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ61HD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ61HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER