D38999/20JJ61BN
Mfr.Part #
D38999/20JJ61BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Published :
2004
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
7.5A
Body Material :
Composite
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-61
Depth :
46.4mm
Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Max Operating Temperature :
200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Material :
Composite
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Contact Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
61
Number of Contacts :
61
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Length :
32.66mm
Datasheets
D38999/20JJ61BN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JJ61BN Overview
D38999/20JJ61BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ61BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ61BN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT