D38999/20JJ61BD
Mfr.Part #
D38999/20JJ61BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
Circular
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Maximum Current Rating (A) :
7.5
Mating Cycle (Cycles) :
500
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Contact Gender :
SKT
Housing Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Ports :
1
Number of Terminals :
61
Mounting :
Flange Mount
Product Depth (mm) :
46
Automotive :
No
Insulation Resistance (MOhm) :
5000
Less Contact :
yes
Shell Plating :
Cadmium
Shell Material :
Composite
Mating Style :
Threaded
Product Height (mm) :
46
Shell Size / Insert Arrangement :
25-61
Gender :
RCP
SVHC Exceeds Threshold :
yes
SVHC :
Termination Method :
Crimp
Military Standard Series :
Series III
Body Orientation :
Straight
Wire Size (AWG) :
ECCN (US) :
EAR99
Product Length (mm) :
31.5
PPAP :
No
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Number of Contacts :
61
Polarization :
D
EU RoHS :
Not Compliant
Datasheets
D38999/20JJ61BD
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT