D38999/20JJ61AA
Mfr.Part #
D38999/20JJ61AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
A
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Published :
No
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Male
DIN Conformance :
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
10 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
61
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
61
Contact Type :
Shell Finish :
Cadmium
Datasheets
D38999/20JJ61AA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JJ61AA Overview
D38999/20JJ61AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ61AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ61AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT