D38999/20JJ43SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ43SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JJ43SA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Current Rating :
13A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
43
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Cadmium
Published :
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
A
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
J
Pbfree Code :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
46.4mm
Gender :
Receptacle
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Length :
32.66mm
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Shell Material :
Composite
Number of Positions :
43
Datasheets
D38999/20JJ43SA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JJ43SA Overview
D38999/20JJ43SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ43SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ43SA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER