D38999/20JJ43PE
Mfr.Part #
D38999/20JJ43PE
Description
8D 43C 23#20 20#16 PIN RECP
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
43
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IP67 - Dust Tight, Waterproof
HTS Code :
Orientation :
E
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20JJ43PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JJ43PE Overview
D38999/20JJ43PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ43PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ43PE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER