D38999/20JJ43PD
Mfr.Part #
D38999/20JJ43PD
Description
8D 43C 23#20 20#16 PIN RECP
Stock
4
In Stock :
4
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
43
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pbfree Code :
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
25-43
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
D38999/20JJ43PD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JJ43PD Overview
D38999/20JJ43PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ43PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ43PD Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER