D38999/20JJ43JN
Mfr.Part #
D38999/20JJ43JN
Description
D38999/20JJ43JN
Operating Temperature :
-65°C~175°C
No
Reach Compliance Code :
not_compliant
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Additional Feature :
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
D38999/20JJ43JN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JJ43JN Overview
D38999/20JJ43JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ43JN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ43JN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER