D38999/20JJ43JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ43JC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
43
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
43
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Orientation :
C
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20JJ43JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JJ43JC Overview
D38999/20JJ43JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ43JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ43JC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER