D38999/20JJ43JA-LC
Mfr.Part #
D38999/20JJ43JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Size :
Total Number of Contacts :
43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composite
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
43
Published :
2014
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Mounting Feature :
Flange
JESD-609 Code :
e4
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
25-43
Contact Material :
NOT SPECIFIED
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JJ43JA-LC Overview
D38999/20JJ43JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ43JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ43JA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT