D38999/20JJ43JA
Mfr.Part #
D38999/20JJ43JA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
24 Weeks
Filter Feature :
Number of Positions :
43
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
J
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20JJ43JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JJ43JA Overview
D38999/20JJ43JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ43JA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ43JA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER