D38999/20JJ43BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ43BA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Gender :
FEMALE
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Shell Finish :
Cadmium
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
Composite
Published :
Filter Feature :
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
A
Number of Positions :
43
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
43
Datasheets
D38999/20JJ43BA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20JJ43BA Overview
D38999/20JJ43BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ43BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ43BA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT