D38999/20JJ37PN
Mfr.Part #
D38999/20JJ37PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
N (Normal)
Reach Compliance Code :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
37
Datasheets
D38999/20JJ37PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JJ37PN Overview
D38999/20JJ37PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ37PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ37PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER