D38999/20JJ37PD
Mfr.Part #
D38999/20JJ37PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
37
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20JJ37PD
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JJ37PD Overview
D38999/20JJ37PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ37PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ37PD Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER