D38999/20JJ37PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ37PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JJ37PC
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Contacts :
37
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
25-37
Published :
2006
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
37
Number of Pins :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Male
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Feature :
Shielded
Orientation :
C
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
D38999/20JJ37PC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JJ37PC Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 37 pins.Use it below 175°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
D38999/20JJ37PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ37PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ37PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER