D38999/20JJ29SN-LC
Mfr.Part #
D38999/20JJ29SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination Type :
Crimp
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, EMI SHIELDED
Filter Feature :
No
Contact Gender :
FEMALE
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Coupling Type :
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
DIN Conformance :
No
Body/Shell Style :
Receptacle
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Total Number of Contacts :
29
Mixed Contacts :
Shell Size :
J
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Datasheets
D38999/20JJ29SN-LC
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT