D38999/20JJ29SN
Mfr.Part #
D38999/20JJ29SN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
29
ECCN Code :
EAR99
Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
HTS Code :
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Composite
Termination :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20JJ29SN
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20JJ29SN Overview
D38999/20JJ29SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ29SN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ29SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER