D38999/20JJ29PN
Mfr.Part #
D38999/20JJ29PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
78
In Stock :
78
Manufacturer :
J
Mount :
Flanges, Panel
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
13A
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-29
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
D38999/20JJ29PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded