D38999/20JJ29PE
Mfr.Part #
D38999/20JJ29PE
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
No
HTS Code :
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
13A
Datasheets
D38999/20JJ29PE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JJ29PE Overview
D38999/20JJ29PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ29PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ29PE Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER