D38999/20JJ29PC
Mfr.Part #
D38999/20JJ29PC
Description
D38999/20JJ29PC
No
Current Rating (Amps) :
13A
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
29
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20JJ29PC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JJ29PC Overview
D38999/20JJ29PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ29PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ29PC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER