D38999/20JJ29JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ29JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JJ29JE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
29
Number of Positions :
29
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Composite
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
J
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Orientation :
E
Datasheets
D38999/20JJ29JE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JJ29JE Overview
D38999/20JJ29JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ29JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ29JE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER