D38999/20JJ29JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ29JE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Composite
Pbfree Code :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
29
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
29
DIN Conformance :
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
J
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
E
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20JJ29JE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JJ29JE Overview
D38999/20JJ29JE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ29JE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ29JE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER