D38999/20JJ29HA
Mfr.Part #
D38999/20JJ29HA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JJ29HA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Number of Positions :
29
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Total Number of Contacts :
29
Olive Drab
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
13A
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
D38999/20JJ29HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20JJ29HA Overview
D38999/20JJ29HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ29HA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ29HA Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER