D38999/20JJ24SC
Mfr.Part #
D38999/20JJ24SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 24C 12#16 12#12 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Flange
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Number of Positions :
24
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
24
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Datasheets
D38999/20JJ24SC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JJ24SC Overview
D38999/20JJ24SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ24SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ24SC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER