D38999/20JJ24PN
Mfr.Part #
D38999/20JJ24PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-24
Number of Positions :
24
Ratings :
Environment Resistant, IP67
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
24
Current Rating :
23A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
J
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
HTS Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Panel Mount
Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
D38999/20JJ24PN
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded