D38999/20JJ24PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ24PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Composite
Body Material :
Aluminium
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
24
Mount :
Flanges, Panel
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
10 Weeks
Gender :
Receptacle
Contact Style :
Pin
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Published :
Total Number of Contacts :
24
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20JJ24PB
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20JJ24PB Overview
D38999/20JJ24PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ24PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ24PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER