D38999/20JJ24HE
Mfr.Part #
D38999/20JJ24HE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 24C 12#16 12#12 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
24
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
24
Datasheets
D38999/20JJ24HE
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20JJ24HE Overview
D38999/20JJ24HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ24HE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ24HE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER