D38999/20JJ19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ19PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
J
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Composite
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Depth :
46.4mm
Termination :
Crimp
Published :
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Orientation :
C
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
19
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Plating :
Cadmium
Contact Style :
Pin
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20JJ19PC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JJ19PC Overview
D38999/20JJ19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ19PC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER