D38999/20JJ19PC
Mfr.Part #
D38999/20JJ19PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20JJ19PC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Olive Drab Cadmium
Depth :
46.4mm
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
19
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Contact Style :
Pin
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
19
J
HTS Code :
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Datasheets
D38999/20JJ19PC
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JJ19PC Overview
D38999/20JJ19PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20JJ19PC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20JJ19PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER