D38999/20JJ19JD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20JJ19JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Pbfree Code :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
19
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
J
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Positions :
19
Mounting Feature :
Flange
Current Rating (Amps) :
23A
Datasheets
D38999/20JJ19JD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JJ19JD Overview
D38999/20JJ19JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ19JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ19JD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER