D38999/20JJ19JD
Mfr.Part #
D38999/20JJ19JD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 19C 19#12 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
23A
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
19
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
19
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20JJ19JD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/20JJ19JD Overview
D38999/20JJ19JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ19JD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ19JD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER