D38999/20JJ19JC
Mfr.Part #
D38999/20JJ19JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Composite
Mixed Contacts :
No
Mounting Feature :
Flange
Pbfree Code :
No
Orientation :
C
Number of Positions :
19
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
J
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Total Number of Contacts :
19
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/20JJ19JC
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20JJ19JC Overview
D38999/20JJ19JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ19JC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ19JC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER