D38999/20JJ19AN
Mfr.Part #
D38999/20JJ19AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
19
Shell Finish :
Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58365
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shielding :
Unshielded
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
No
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
19
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size - Insert :
25-19
Contact Size :
12
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20JJ19AN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20JJ19AN Overview
D38999/20JJ19AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20JJ19AN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20JJ19AN Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT